Piotr Sobek

Piotruś ( 07.12.2013r ), choruje za zespół Downa.

Pamiętam zdziwienie lekarzy, gdy nie zgodziliśmy się na aborcję – wspomina mama.
Informowali nas o takiej możliwości mimo, że nie byli pewni choroby. Mówili „ na wszelki wypadek można usunąć gdyż w tym wieku istnieje wysokie ryzyko urodzenia chorego dziecka..” Tylko jak „ na wszelki wypadek” można zabić własne dziecko ?

Piotrus1Nadszedł czas narodzin. Jakże piękny i jakże trudny czas..
Stan Piotrusia był bardzo ciężki– siniał, miał bardzo gęstą krew, anemie, potwierdzono też zespół downa. Zaczęła się walka o życie.  Swój pierwszy miesiąc spędził na OIOMie, a my razem z nim. Codziennie przyjeżdżaliśmy do niego,  aby otoczyć go naszą miłością, tylko tyle mogliśmy dać, reszta była w rękach BogaTrudno było nam patrzeć na jego niewinne i malutkie ciałko, na te wszystkie kabelki i urządzenia. Marzyliśmy, żeby wziąć go w objęcia i tulić całymi dniami, aby wiedział że ktoś go kocha i potrzebuje – wspominają ze łzami w oczach rodzice. Lekarze nie dawali zbyt dużych szans, jednak miłość wygrała.  Po miesiącu Piotruś wrócił do domu!

Piotruś wygrał pierwszą i najważniejszą walkę – walkę o życie.  Jednak jego choroba podstawowa wywiera wpływ do dnia dzisiejszego.

Piotruś od urodzenia jest pod opieką ośrodka rehabilitacyjnego, neurologa,  psychologa, kardiologa, okulisty, laryngologa, endokrynologa  i  logopedy.

Nasz syn ma wadę serduszka – zamknięty przewód botalla. Wstawiono mu implant, dzięki któremu może żyć. Dodatkowo boryka się z  niedoczynnością tarczycy, osłabionym napięciem mięśniowym,  problemami z krtanią i wzrokiem.
Nie potrafi samodzielnie chodzić, grać w piłkę czy jeździć na rowerze.  Nie potrafi też mówić.  Rozwija się wolniej niż jego rówieśnicy zarówno fizycznie jak i intelektualnie.

Ostateczny stoPiotruspień rozwoju i komfort życia Piotrusia mogą poprawić takie działania jak rehabilitacja ruchowa, odpowiednia stymulacja rozwoju,  prawidłowa opieka lekarska, akceptacja i zaangażowanie rodziny. Takie dzieci do szczęśliwego życia potrzebują miłości, opieki i zainteresowania.
Wychowywanie i pielęgnowanie dziecka z zespołem Downa wymaga od nas więcej czasu, pracy i nakładów finansowych. Niemniej jednak każde osiągnięcie budzi w nas świadomą radość i satysfakcję, wynagradzając trudy wychowawcze – mówią z uśmiechem rodzice.

Mimo przeciwności losu cieszymy się naszym skarbem i każdego dnia dziękujemy Bogu za tak piękny dar.

Cel szczegółowy: Piotr Sobek

w tytule wpisując: Piotr Sobek