Weronika Klimek

Weronika Klimek ( 28.05.2003)

Od urodzenia choruje na ruchowo – czuciowa neuropatię dziedziczną typ I. Choroba ta polega na zaniku mięśni kończyn dolnych i górnych.

Weronika nie potrafi zbyt długo chodzić, gdyż jej mięśnie szybko się męczą, a wtedy po prostu upada. Widok bezsilnej i bezradnej córki przeszywa moje serce na wskroś.

Kolejnym strapieniem jest jej „bociani chód”. Gdy Weronika miała 8 lat, przeszła operacje korekcji deformacji końsko szpotawej stopy, podczas której wykonano również zabieg wydłużenia ścięgna Achillesa. Dzięki czemu jej stopa nie jest wykrzywiona, co  m.in. daje możliwość założenia bucików.  Niestety coś za coś – stopa Weroniki nie jest wykrzywiona, ale za to całkowicie sztywna, nie potrafi zgiąć jej ani w przód ani w tył.

Na domiar złego, choroba zaatakowała także kończyny górne.  W dłoniach ma silne przykurcze, co znacznie utrudnia wykonywanie najprostszych czynności.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Jedynym i niezastąpionym lekarstwem jest systematyczna i stała rehabilitacja, która przede wszystkim spowalnia postępującą chorobę i przeciwdziała bolesnym przykurczom.

Na szczęście nie odebrano nam wszystkiego! Weronika jest pogodną i wesołą dziewczyną, która osiąga bardzo dobre wyniki w nauce.

Cel szczegółowy: Weronika Klimek

w tytule wpisując: Weronika Klimek