Tomasz Dębski

Tomus

Tomuś urodził się jako zdrowy i pogodny chłopak. Do pierwszego roku życia rozwijał się prawidłowo i nie było nawet cienia podejrzeń, że coś może być nie tak. Matczyna intuicja zaczęła podpowiadać, że Tomek nie jest tak aktywny i ruchliwy jak jego rówieśnicy. Postanowiliśmy skonsultować syna z lekarzem – i tak wysyłano nas od Annasza do Kajfasza. Dopiero po długim czasie stwierdzono opóźnienie rozwojowe, encefalopatię wczesno dziecięca i zespół móżdżkowy.

Lecz to nie koniec, czekamy na badania genetyczne, które mają wykluczyć bądź potwierdzić chorobę ataksji. Choroba ta polega na zaburzeniu koordynacji ruchów i równowagi w wyniku zaniku komórek nerwowych.

tomus2Zderzenie z diagnozami i podejrzeniami choroby naszego dziecka były jednym z najtrudniejszych chwil w naszym życiu. Jedynymi uczuciami towarzyszącymi w takich momentach jest smutek, lęk i cierpienie, a także przerażająca bezsilność i niezrozumienie.

Na dzień dzisiejszy Tomuś potrafi siedzieć, chodzić na czworaka i przewracać się na boczki. Nie ma poważniejszych problemów z rozwojem intelektualnym. Zadziwiające jest to, że całkiem dobrze się wspina. Niestety nie potrafi mówić i samodzielnie chodzić.

Rehabilitacja towarzyszy mu od drugiego roku życia i stale go usprawnia, dając nadzieję na kroczenie o własnych siłach.

Mamy dwa proste marzenia – żeby nas syn jeszcze kiedyś zagrał w piłkę na boisku i aby zagadał nas na śmierć.

Cel szczegółowy: Tomasz Dębski

w tytule wpisując: Tomasz Dębski